İmplantlar, kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilen ,titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir. Lokal anestezi altında yarım saat kadar süren bir operasyonla yerleştirilirler.Ağızda ömür boyu sorunsuz fonksiyon görmeleri amaçlanır. İmplantların yüzeyleri özel işlemlerden geçirildiği için kemiğe özel bir bağ oluşturarak mekanik ve hücresel tutunurlar. Bağlantının oluşması için 3-6 ay arasında beklenmesi en ideal yöntemdir. Son yıllarda beklenmeden protez yapılması konusunda araştırmalar vardır.

Diş implantları kemik kaybını önlerler. Bu ne demektir? Normalda bir dişiniz çekildiğinde çekilen bölgedeki kemik dokularında erime olur. Bu istemediğimiz bir fizyolojik erimedir. Şayet diş çekildikten hemen sonra o bölgeye implant uygulanırsa bu kemik kaybı oluşmaz. Böylece o bölgede kemik kaybı olmadığı için dişeti çekilmesi de görülmez ve estetik olarak çok daha mükemmel sonuçlar oluşur.

Çekim bölgesindeki kemiğin miktarını koruyan implanttan başka herhangi seçenek yoktur.

İmplantın en büyük avantajlarından biri ise bitişik dişlerde hiçbir işlem yapılmamasıdır.Normalde size sabit bir kopru yapılırken boşluğa komşu iki dişiniz de kesilmek zorundadır.İmplantlar sadece çekim boşluklarına yapılır ve yan iki dişe hiç dokunulmaz.

İmplantlar size en doğal görüntüde dişler kazandırır. Çiğneme sırasında kendi doğal dişiniz izlenimini verir.

Ve tabi ki gülümserken kaybettiğiniz kendinize güven duygusunu…

 

Kimlere implant yapılabilir?

Puberte (buluğ çağı) dönemini bitirmiş erişkinlere
Genel sağlık durumunu etkileyen hastalıkları olmayanlara
Diyabetlilerde, diyabeti kontrol altında ve regüle olanlara
İmplant yapılacak bölgede yeterli kemik dokusu bulunanlara (kemik dokusu yetersizse yapay kemik kullanılabilir)
İmplant yapmak için üst yaş sınırlaması yoktur.
Eksik olan diş sayısı kadar implant yapmak mümkündür.Böylece hiç dişiniz kalmamış olsa bile hala sabit restorasyon yaptırma şansınız var demektir.

 

 

İmplantın başarısı nelere bağlıdır?

En başta atlanmayacak kural, uygun vakaların seçilmesidir. İmplant ,işin şansa bırakılmayacağı hassaslıkta bir teşhis ve tedavi planlaması gerektirir.İmplantın yerleştirileceği bölgenin mevcut kemik kalınlığı ve kemik yüksekliği çok önemlidir. Dişsizlik süresi kemik miktarını olumsuz etkilemektedir. Yani implanta karar verdiyseniz vakit geçirmemeniz avantajınıza olacaktır . Ayrıca implantların uygulandığı bölgenin ve tüm ağzın temizliği ,implant üzerine yapılan protezler,bu protezlerin karşıt dişlerle ilişkileri ve kontrol seansları da implant başarısındaki çok önemli kriterlerdir.

 

İMPLANTLARIN BAKIMI

Diş implantlarının uygulanmasından sonra hasta tarafından temizliği tedavinin bir parçası olarak görülmelidir. Vücuda göre yabancı cisimler olduğu düşünülürse, diş implantlarının bakım, temizlik ve kontrollerinin doğal dişlere göre daha fazla önem arz ettiği aşikardır. İmplant üstü kullandığınız proteze göre, uygulayacağınız temizlik ve bakım, doktorunuz tarafından size anlatılacaktır.

 

 

DİŞ İMPLANTLARI ÜZERİNE UYGULANACAK PROTEZLER

İmplant üzerine yapılacak protez dişler, tıbbi zorunlulukları yerine getirecek koşullar mevcut ise, sizin ihtiyacınız ve isteğiniz doğrultusunda, hem hareketli hem de sabit olarak uygulanabilmektedir. Kaybedilen her diş için bir tane diş implantı yerleştirilmesi gerekmez. Çoğu zaman bir diş implantı köprü ayağı olarak kullanılarak, eksik olan iki yada üç dişin vazifesini görebilmektedir. Size uygun protez ve implant planlaması, yapılan tetkikler ve röntgen incelemesinden sonra doktorunuz tarafından anlatılacaktır.